Nowy podatek już latem. Ubiegłoroczny hit turystyczny podrożeje!
Przeróbka auta dostawczego na kamper – jeśli nie słyszałeś nic na ten temat w 2020 roku to chyba byłeś na bezludnej wyspie! Prawda jest taka, że tego rodzaju aktualizacja auta była prawdziwym hitem ubiegłorocznych wakacji, kiedy to z wiadomych powodów inne możliwości urlopowe były dość niepewne. Problem polega a tym, że jeśli ktoś odkładał podobne działanie na ten rok – może się mocno zdziwić z powodu związanych z tym kwestii podatkowych. Szczegóły? W tym artykule.
Chcesz przerobić auto dostawcze na kamper? To musi być zgłoszone!
Bez względu na to, czy chodzi o absolutną renowację, czy małą przeróbkę – jeśli sprowadziłeś z zagranicy auto dostawcze, z którego chcesz korzystać w formie kampera to absolutnie musi być zgłoszone. Ma to bezpośredni związek z naliczoną akcyzą – opłatą, która musi zostać naliczona, co ma związek z podpisaniem w kwietniu ustawy o podatku akcyzowym, co zostało dokonane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Opłata za przerobienie auta dostawczego na kamper została wprowadzona i jest obowiązkowa – od lipca tego roku.
Z całą pewnością ma to związek z tym, jak bardzo popularne stały się kampery w ubiegłym roku. To był i nadal jest jeden z najbezpieczniejszych i najmniej obciążonych obostrzeniami sposób spędzania czasu na urlopie. Przerabianie samochodów dostawczych w dom na kółkach stało się niesamowicie popularne, co niestety od lipca tego roku wiąże się z pewnymi opłatami, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę – rozważając taką przeróbkę dla siebie.
Co warto zapamiętać w związku z podatkiem od przeróbki dostawczaka na kamper?
- Wykluczenie nadużyć i uszczelnienie systemu podatkowego to główne cele wprowadzonych zmian.
- Zmiana dotyczy już nie tylko samochodów sprowadzanych z zagranicy, ale też tych przerabianych w domowych warsztatach.
Jeśli więc dokonasz takiej przeróbki później w okresie od lipca 2021 musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, które się z tym wiążą.
Przerobienie auta dostawczego na kamper – co należy wiedzieć i co zrobić?
Ważne do podkreślenia jest to, że zmiany obowiązują od lipca tego roku, natomiast dobra wiadomość jest taka, iż jeśli chodzi o samą płatność – jest ona decyzją sejmu Rzeczypospolitej odroczona. Możesz zapłacić akcyzę, która jest z tym związana dopiero do końca lipca 2022 i to jest w porządku i zgodnie z prawem. Jest to termin wiążący i jego przekroczenie wiąże się z karami, dlatego jeśli zdecydujesz się na odroczenie takiej płatności – ważne jest, by gdzieś to sobie zapisać, czy też ustawić przypomnienie, aby termin ten nie został przekroczony.
Warto też pamiętać również i o innym ważnym terminie, jakim jest konieczność zgłoszenia jakiejkolwiek przeróbki do stosownego starosty – nie później niż w terminie do 30 dni od zaistniałej sytuacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy też zapytań – dobrze jest skontaktować się z rzeczoznawcą samochodowym, dla którego wszystkie te terminy oraz daty są całkowicie pewne i zrozumiałe. Jest to niezwykle istotne, aby mieć pewność, że wszystkie dokonywane zmiany są w pełni legalne.
Zobacz naszą całościową ofertę na dopłaty do odszkodowań.