Aby zapłacić podatek akcyzowy, niezbędne jest wypełnienie i złożenie deklaracji akcyzy (AKC-U) za samochód. W 2012 roku wprowadzono obowiązek składania tego dokumentu za pomocą komunikacji elektronicznej. Aby deklaracja trafiła do odbiorcy, należy skorzystać więc z portalu PUESC. Wyjątkiem są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W ich przypadku możliwe jest dostarczenie tego dokumentu w formie papierowej. Złożenie deklaracji akcyzy za samochód wymaga wypełnienia specjalnego formularza, który znajduje się na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej. Wiele osób obawia się go. Tymczasem system jest skonstruowany tak, aby przeprowadzić podatnika przez jego wypełnienie bez niepotrzebnego stresu. Ewentualne błędy są wyłapywane i jasno sygnalizowane, co oznacza, że dokument niepoprawnie wypełniony nie zostanie wysłany.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do Nas i zapytaj – tel. 608 444 186 |
Ile czasu mam na złożenie deklaracji AKC-u za samochód?
Wiesz już, że polskie prawo wprowadziło obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od wszystkich pojazdów osobowych sprowadzanych do Polski, które wcześniej nie były zarejestrowane na terenie naszego kraju. Uiszczenie określonej kwoty nie jest jedyną formalnością, jaką trzeba dopełnić. Musisz pamiętać, że Twoim obowiązkiem jest także wypełnienie i złożenie deklaracji akcyzy na samochód. Czas na to jest ograniczony. Należy pamiętać, że niedotrzymanie terminu może wiązać się z karą finansową. Dlatego nie warto próbować unikać płacenia podatku akcyzowego.
Jak szybko należy złożyć stosowną deklarację?
Obowiązujące aktualnie przepisy jasno wskazują, że złożenie deklaracji AKC U przez Internet i stacjonarnie musi odbyć się w ściśle określonym czasie. Jest na to jedynie czternaście dni od momentu, w którym powstał obowiązek podatkowy. UWAGA: następuje to w momencie, w którym samochód przekracza granicę. Wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że obowiązek zapłacenia podatku akcyzowego związany jest już z samym przekroczeniem granicy. Warto o tym pamiętać ponieważ niedotrzymanie terminu może oznaczać dotkliwą karę finansową. Czy podatek akcyzowy jest zawsze obowiązkowy?
Czy podatek akcyzowy jest zawsze obowiązkowy?
Pytanie to zadaje wiele osób. Co do zasady muszą go zapłacić wszyscy, którzy zdecydowali się na sprowadzenie auta z zagranicy niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy, czy używany. Kara finansowa nałożona na osobę, która nie zapłaciła podatku akcyzowego to jedno. Trzeba pamiętać, że wiąże się to również z brakiem możliwości rejestracji pojazdu. Jednocześnie nie zawsze akcyza jest wymagana. Polskie prawo wskazuje kilka sytuacji, kiedy właściciel samochodu jest zwolniony z obowiązku jej zapłaty. Dzieje się tak między innymi w przypadku:
- samochodów zabytkowych (mających nie mniej niż trzydzieści lat);
- pojazdów hybrydowych typu plug-in oraz elektrycznych.
W przypadku hybryd innego rodzaju niż ta wskazana stosowana jest obniżona stawka podatku akcyzowego. W zależności od konkretnego przypadku wynosi ona albo 1,55% albo 9,3%. Należy jednak pamiętać, że silnik takiego samochodu musi mieć określoną pojemność.
Gdzie złożyć wniosek akcyzy za samochód?
Złożenie deklaracji akcyzy za samochód odbywa się za pośrednictwem Internetu. Należy wypełnić deklarację akcyzy za samochód znajdującą się na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej. Ci, którzy nie zdecydują się na przesłanie formularza drogą elektroniczną mogą złożyć go w formie tradycyjnej. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą firmy. Przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia wniosku akcyzowego za pośrednictwem Internetu. Wypełnienie deklaracji akcyzy za samochód nie jest skomplikowane.
Jak wygląda wypełnienie deklaracji akcyzy za samochód?
Pierwszym krokiem jest oczywiście wejście na wspomnianą platformę. Kiedy już na niej jesteś, musisz utworzyć konto. W tym celu musisz kliknąć przycisk znajdujący się w prawym górnym rogi witryny. Założenie konta nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Co ważne, jest to czas niezbędny na wypełnienie podstawowych danych, a następnie skorzystanie z linku aktywacyjnego. Kiedy konto jest już założone, a Ty się na nie zalogowałeś, możesz przejść do wypełniania formularza. Cała procedura rozpocznie się, kiedy klikniesz na opcję „Wypełnij deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu”. Następnie należy kliknąć „Wypełnił formularz”. Pamiętaj, że musisz uzupełnić wszystkie dane. Jest ich całkiem sporo, ale nie obawiaj się. System sprawdzi, czy wprowadzone wartości są prawidłowe. Jeśli wykryje błędy, jasno wskaże Ci, w których miejscach się znajdują. Nie musisz więc martwić się tym, że wyślesz formularz, który został wypełniony nieprawidłowo. Kiedy wszystko jest uzupełnione, musisz kliknąć „Wygeneruj formularz”. Znajdziesz go w zakładce „Moje dokumenty” w folderze „Do wysyłki”. Dokument musisz zatwierdzić, klikając „Podpisz”. Dopiero kiedy jego status zmieni się na „podpisany” możesz go wysłać. Potem pozostaje Ci już tylko pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Pamiętaj, aby zapisać go, robiąc to najlepiej w kilku miejscach. Warto go także wydrukować. W razie jakichkolwiek problemów będziesz miał potwierdzenie na złożenie deklaracji AKC U przez Internet.
Jaka jest deklaracja do akcyzy za samochód z USA i jak ją wypełnić?
Tak, jak w przypadku samochodów sprowadzanych z terenu Unii Europejskiej, niezbędne jest zapłacenie podatku akcyzowego, jeśli zdecydowaliśmy się na samochód ze Stanów Zjednoczonych. Całą procedura, którą trzeba przejść jest naprawdę bardzo podobna. Aby zapłacić należny podatek, należy przede wszystkim wypełnić i złożyć stosowną deklarację akcyzy za samochód. W przypadku aut z USA jest to druk AKC-U/S. Wypełnienie formularza jest tak samo proste, jak tego, który uzupełniamy, decydując się na samochód z jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Aby wypełnić druk AKC-U/S, należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej. Następnie niezbędne jest utworzenie konta – w tym celu trzeba kliknąć przycisk znajdujący się w prawym górnym rogu strony. Trwa to zaledwie kilka minut – czas ten obejmuje wypełnienie formularza, a następnie skorzystanie z linku aktywacyjnego. Po założeniu konta i zalogowaniu należy kliknąć zieloną ikonkę pędzącego samochodu, a następnie przycisk wypełnij formularz. Potem pozostaje już wypełnić wszystkie dane. UWAGA: nie należy obawiać się tego, że jakieś pole zostanie uzupełnione niewłaściwie. Jeśli w którymś miejscu będą błędy, system jasno to zasygnalizuje i nie dopuści do wysłania formularza. Kiedy wszystko jest gotowe, wystarczy kliknąć „wygeneruj formularz”, a następnie wejść w zakładkę „Moje dokumenty” i folder „do wysyłki”. Potem trzeba już tylko kliknąć „podpisz”, „wyślij” i pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Co ważne, system skonstruowano tak, aby dobierał odpowiednią kwotę akcyzy.
Jakie informacje są potrzebne do wypełnienia deklaracji akcyzy za samochód?
Wypełnienie deklaracji akcyzy za samochód nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędne jest podanie kilku istotnych danych. Przede wszystkim potrzebne są dane osobowe. Zalicza się do nich:
- numer PESEL bądź NIP;
- imię i nazwisko;
- adres zamieszkania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w deklaracji nie może zabraknąć również danych, które pozwalają na identyfikację samochodu osobowego. Zalicza się do nich:
- markę i model;
- numer VIN;
- moc silnika w kW;
- pojemność silnika;
- przebieg;
- rodzaj skrzyni biegów (manualna czy automatyczna).
Do wymaganych danych dotyczących samochodu zalicza się również te dotyczące sposobu napędu, rodzaju nadwozia i stanu technicznego auta. Warto pamiętać, że pominięcie tych danych sprawi, że wysłanie formularza będzie po prostu niemożliwe. UWAGA: zawsze trzeba również podać datę wskazującą na powstanie obowiązku podatkowego. Formularz zawiera również oświadczenie o odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że osoba wypełniająca dokument oświadcza, że jest świadoma odpowiedzialności za składanie fałszywych danych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą usług rzeczoznawcy samochodowego.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące złożenia deklaracji akcyzy za samochód – FAQ
Co to jest deklaracja akcyzy za samochód?
W jakim celu wypełnia się deklarację akcyzy za samochód?
Deklaracja akcyzy za samochód to dokument, który pozwala ustalić wysokość obowiązkowego podatku akcyzowego. Jego wypełnienie jest niezbędne, aby zapłacić podatek, a tym samym spełnić ciążący na osobach sprowadzających auta z zagranicy obowiązek. Po wypełnieniu dokumentu możliwe jest złożenie deklaracji AKC U przez Internet, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Przekłada się na ogromną oszczędność czasu. Oczywiście osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej mają nadal możliwość dostarczenia deklaracji tradycyjna drogą, jeśli tylko takie rozwiązanie z jakiegoś powodu im bardziej odpowiada.
Czy mogę złożyć deklarację AKC-u przez Internet?
Obecnie złożenie deklaracji AKC U przez Internet jest możliwe. Co więcej, w niektórych przypadkach jest to wręcz obowiązkowe. Takie regulacje pojawiły się w roku 2012. Nie dotyczą one jedynie osób prywatnych prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku nadal dopuszczalna jest tradycyjna forma złożenia deklaracji. Oznacza to, że wypełniony formularz należy wydrukować, a następnie dostarczyć do urzędu osobiście bądź pocztą, wybierając przesyłkę za potwierdzeniem odbioru.
Kiedy i gdzie składamy deklarację AKC US?
Na złożenie deklaracji AKC U przez Internet i stacjonarnie mamy określony czas. Jest to czternaście dni od powstania obowiązku podatkowego, a więc od momentu, w którym samochód przekroczył granicę. Formularz wypełnia się za pośrednictwem strony internetowej. Zasadniczo obecnie należy złożyć go przez Internet. Osoby prywatne, które nie są przedsiębiorcami mogą jednak zdecydować się na drogę tradycyjną. Warto jednak pamiętać, że formularz internetowy nie wymaga wychodzenia z domu ani pojawia się w urzędzie. Jest to więc niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać.