Każdorazowo po sprowadzeniu pojazdu zza granicy warto zasięgnąć porady rzeczoznawcy samochodowego!
Sprowadzenie auta z zagranicy wymaga od nabywcy poniesienia dodatkowych kosztów, poza samą rejestracją i podatkiem PCC. Opłatą, z którą trzeba się bezwzględnie liczyć, jest akcyza za samochód. W niektórych przypadkach niezbędna będzie opinia rzeczoznawcy samochodowego do akcyzy, gdyż przepisy w tej kwestii są dość skomplikowane i łatwo pomylić się na niekorzyść osoby kupującej samochód. Ponadto urzędy bardzo chętnie kwestionują wycenę auta, która widnieje na fakturze, co z kolei może spowodować nawet powołanie rzeczoznawcy przez urząd, który zakwestionuje należną kwotę. Jako doświadczeni rzeczoznawcy jesteśmy w stanie realnie oszacować wartość sprowadzanego pojazdu, by klient zapłacił kwotę akcyzy adekwatną do stanu auta, a dodatkowo nie narażał się na ewentualnie zakwestionowanie należnej kwoty przez urząd.
Chcesz uzyskać dodatkowe informacje? Skontaktuj się telefonicznie i zapytaj – tel. 608 444 186 |
Akcyza za samochód – wycena rzeczoznawcy
W przypadku samochodów nowych lub względnie nowych sytuacja jest bardzo prosta, gdyż ich wartość można łatwo oszacować. Dotyczy to jednak samochodów, które są w dobrym stanie i nie zostały uszkodzone, a ich utrata wartości wynika z naturalnej eksploatacji. Jeśli jednak samochód jest ponadprzeciętnie wyeksploatowany lub pochodzi z wypadku, sytuacja nieco się komplikuje. W takiej sytuacji o wycenie decyduje sprzedający, a osoba nabywająca się na nią godzi. Jest to dość subiektywne, gdyż taka rynkowa wycena nie podlega łatwej weryfikacji. Trudno jest oszacować, ile faktycznie wart jest uszkodzony samochód. Często jednak urzędnik widzi jedynie kwotę, za którą został nabyty oraz rocznik. Faktyczne uszkodzenia są zaś trudne do wyceny, a wtedy urząd może zakwestionować, czy realna wartość samochodu rzeczywiście jest tak niska, jak kwota widniejąca na fakturze zakupu. W takiej sytuacji urzędy powołują swoich rzeczoznawców, a jeśli okaże się, że kwota została zaniżona, koszty rzeczoznawcy pokrywa właściciel auta.
W interesie nabywającego samochód jest więc to, by zapłacić taką kwotę, jaka realnie się należy. Ten mechanizm działa też w drugą stronę, gdyż akcyza jest naliczana między innymi w zależności od pojemności silnika i wartości auta. Jeśli zaś samochód jest mocno zniszczony, łatwo wpaść w pułapkę, w której będzie trzeba zapłacić o wiele większą akcyzę niż ta, która realnie należy się urzędowi.
Dowiedz się jak zapłacić niską akcyzę za samochód?
Opinia rzeczoznawcy samochodowego do akcyzy – kiedy warto wziąć rzeczoznawcę?
Jeśli sytuacja jest sporna, warto od razu zdecydować się na wycenę rzeczoznawcy. W naszym zakresie realizujemy kompleksową wycenę pojazdu, która kończy się wydaniem wiążącego dokumentu, który zostanie uznany przez urząd celny.
Na przestrzeni wielu lat zdobyliśmy doświadczenie w wycenianiu samochodów różnych marek, a także różnych typów, które były w bardzo zróżnicowanym stanie. Jesteśmy w stanie wycenić każdą pojazd i ustalić, ile ostatecznie wart jest samochód, niezależnie od tego, jak mocno jest uszkodzony. Do naszej wyceny trafiają zarówno samochody nowe, jak i używane. Mogą one być lekko uszkodzone lub całkowicie rozbite.
Jak wycenić wartość samochodu do akcyzy?
Proces wyceny samochodu od akcyzy jest odgórnie narzucony i nie ma tu miejsca na dowolność jeśli chodzi o interpretację przepisów. Ostateczna kwota akcyzy wynika między innymi z pojemności silnika.
- Pojazdy o pojemności silnika do 1999 cm3 obowiązuje stawka 3.1 % podatku akcyzowego.
- Pojazdy o pojemności silnika od 1999 cm3 obowiązuje stawka 18.6 % podatku akcyzowego.
- Podatek akcyzowy naliczany jest według ww. stawek od wartości pojazdu wyliczonej przez biegłego rzeczoznawcę samochodowego.
Sprawdź również naszą pełną ofertę dotyczącą odkupu odszkodowań.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące sprawdzania samochodu przez rzeczoznawcę – FAQ
Od czego zależy wysokość akcyzy za samochód?
Jak prawidłowo obliczyć wysokość akcyzy?
Jakie są konsekwencje za niezapłaconą akcyzę?
Uchylanie się od zapłacenia podatku akcyzowego grozi karą, którą określa kodeks karno-skarbowy. Jest to przestępstwo, za które grożą sankcje, takie jak pozbawienie wolności do dwóch lat lub grzywna, która wynosić może aż do 720 stawek dziennych. Co istotne, kary te mogą się kumulować, a zatem można zostać obciążonym równocześnie grzywną i pozbawieniem wolności. Karany może być obrót towarami z nieopłaconą akcyzą, a także ich przechowywanie i nabywanie.