Dopłaty, odkup i skup odszkodowań Białystok Olsztyn, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, Ełk, Grajewo, Hajnówka, Sokółka, Suwałki, Zambrów. Najwyższe dopłaty do odszkodowań komunikacyjnych bez pośredników
Jeśli posiadacie Państwo prawa do szkody komunikacyjnej z własnego Auto Casco lub OC sprawcy, możecie zdecydować się na sprzedaż. Warto, ponieważ istnieje duża szansa, że naliczona kwota odszkodowania została zaniżona przez ubezpieczyciela – to bardzo częsta i niestety legalna procedura. Nasza firma oferuje odkup, płacąc przelewem lub gotówką, pod warunkiem, że szkoda była likwidowana na tak zwany kosztorys otrzymany od firmy ubezpieczeniowej. Zdarzenie to nie mogło jednak mieć miejsca dawniej, niż w ciągu ostatnich trzech lat.
Potrzebujesz dodatkowych informacji? Zadzwoń i dowiedz się – tel. 608 444 186 |
Dlaczego warto zdecydować się na skup odszkodowania?
Skoro istnieje duże ryzyko zaniżenia kwoty odszkodowania, jednocześnie pojawia się szansa na wywalczenie wyższej kwoty. Sprzedając odszkodowanie naszej firmie, otrzymacie Państwo znacznie bardziej korzystną ofertę i to bez pośredników! Po zawarciu umowy otrzymujecie Państwo od ręki należność płatną w formie gotówki lub przelew na konto! Kwota uzgadniana jest po otrzymaniu przez nas kosztorysu.
- Otrzymują Państwo pieniądze, na którą być może nawet nie liczyliście
- Oszczędność czasu. Postępowanie sądowe może trwać nawet dwa, trzy lata
- Brak ryzyka przegranej sprawy w sądzie
- Brak kosztów sądowych (średnio ok. 3000 zł), które są nie zbędne w przypadku skierowania sprawy do sądu
- Z uwagi na wysokie koszty sądowe często jest nieopłacalne indywidualne dochodzenie odszkodowania. My dochodzimy odszkodowania hurtowo
- Najważniejsze – zaoszczędzone nerwy
- Po decyzji o sprzedaży odszkodowania nie ponoszą Państwo żadnych kosztów
- W przypadku przegranej sprawy sądowej, pieniądze wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe i naszą firmę pozostają bezzwrotnie w Państwa dyspozycji, a jedynym podmiotem ponoszącym straty jest nasza Firma.
Jak wygląda skup odszkodowania?
Nasi specjaliści przygotowują umowę w oparciu o dostępną dokumentację – kosztorys ubezpieczyciela oraz decyzję zawierająca informację o przekazaniu kwoty, która widnieje w kosztorysie. To tak zwany przelew praw wierzytelności – umowa sporządzana jest w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego zainteresowanego, Klienta i naszego przedstawiciela. Jako Klienci, wybieracie Państwo, w jaki sposób otrzymacie należne pieniądze – w formie przelewu, czy gotówką, do ręki. Transakcja ma miejsce zaraz po podpisaniu umowy.
Co zrobić, jeśli nie posiada się wymaganych dokumentów?
Brak niezbędnych dokumentów nie stanowi problemu. Wystarczy zgłosić się do nas, a przedstawiciel naszej firmy skontaktuje się z ubezpieczycielem, który ma obowiązek udostępnić wszelkie dane. Można zrobić to również samodzielnie – wystarczy przekazać firmie ubezpieczeniowej odpowiedni formularz, który obliguje ją do przekazania dokumentów. Nasi specjaliści służą jednak pomocą na każdym etapie załatwiania formalności – jeśli nie czujecie się Państwo na siłach, jesteśmy do dyspozycji.
Skupujemy szkody do 3 lat wstecz
Dowiedz się więcej w dziale Czytelnia Odkup odszkodowań OC AC. Różnica między kolizją a wypadkiem jest znacząca. Bowiem podczas tej pierwszej ucierpiał tylko nasz samochód, zaś w wypadku oprócz samochodu ucierpimy także my lub nasi pasażerowie. Od tego należy zacząć przy walce o odszkodowanie czyli od rozróżnienia z czym mieliśmy do czynienia – czy z wypadkiem czy jednak tylko kolizją. Ma to także wpływ na wysokość odszkodowania. Bowiem ubezpieczyciel w przypadku kolizji odda nam pieniądze za naprawę wozu lub jeżeli niewiele z samochodu pozostało – to jego wartość pomniejszoną o wartość wraku. W przypadku wypadku – wypłata zostanie powiększona o wycenę naszych obrażeń ciała lub utratę zdrowia. Im gorzej ucierpieliśmy, tym przysługuje nam więcej pieniędzy. Tyle w teorii. W praktyce jednak okazuje się wszystko zupełnie inaczej.
Odkup odszkodowania OC Białystok – niskie odszkodowanie
Wszystko dlatego, że ubezpieczyciele to nie są instytucje charytatywne. Brać od nas pieniądze za składki OC – to robią bardzo chętnie, ale wypłacać – to oczywiste – robią niechętnie. Wszystko dlatego, że na rynku od lat trwa wojna cenowa, która jest dosłownie wyniszczająca dla firm ubezpieczeniowych. Ich polisy muszą być tanie, żeby klienci przy gigantycznym wyborze ubezpieczycieli – wybrali właśnie ich. Z drugiej jednak strony sądy zasądzają coraz wyższe odszkodowania powypadkowe, a ubezpieczyciele dostają bardzo mocno po kieszeni. Dlatego odrabiają wszelkie straty na tych, którzy się z nimi nie sądzą. Jak? Zaniżając odszkodowanie. Jeżeli godzimy się na odszkodowanie zaproponowane przez ubezpieczyciela, to możemy być w 100 procentach pewni, że będzie ono zbyt niskie. Jednak ubezpieczyciel kalkuluje sobie właśnie – że część osób zrezygnuje z walki w sądzie, która trwa bardzo długo i nawet jak sprawa będzie wygrana, to upłynie bardzo dużo czasu i w ostatecznym rozrachunku nie opłaci nam się czekać na pieniądze. https://www.youtube.com/watch?v=THozsUgCeDs Ubezpieczyciele mają swoje sposoby na zaniżanie odszkodowań. Na przykład twierdzą, że niektóre elementy były zniszczone w innym czasie niż kolizja. Jeszcze innym sposobem jest zaniżanie wyceny godziny pracy mechanika, a także zaniżanie ogólnej liczby godzin, jaką przeznaczy na naprawę. Tak samo jest z częściami samochodowymi. Ubezpieczyciel sprawdza ceny tanich zamienników zamiast oryginalnych i tu już ma zysk. Różnica w cenie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! W zależności od tego jakim autem się jeździ i jakie części zamienne (nieoryginalne) do niego można dostać. Ubezpieczyciel może też uznać, że niecelowe jest naprawianie samochodu. Wtedy wypłaci różnicę między wartością rynkową pojazdu a wartością wraku.
Odkup odszkodowań. Sądzić się czy od sprzedać roszczenie?
Jeżeli otrzymamy wycenę od ubezpieczyciela i się okaże, że jest ona zaniżona (w naszym odczuciu), to mamy wtedy dwa wyjścia – jedno to złożyć pozew w sądzie i walczyć bardzo długo o odszkodowanie. Zaś drugim sposobem jest sprzedaż roszczenia np. naszej kancelarii, która specjalizuje się w odkupie odszkodowań. Wypłacamy pieniądze gotówką natychmiast. Należy zaznaczyć, że jest to w pełni legalna procedura, a Państwo zyskują czas, który byście zmarnowali na walkę z ubezpieczycielem w sądzie. Kwota do wypłaty przez nas jest dużo wyższa niż proponuje to ubezpieczyciel. Warunkiem jest nie pójście na ugodę z ubezpieczycielem, a także sprawa nie może być sprzed więcej jak 3 lat. Odkup odszkodowań OCAC.
Odkup odszkodowania Białystok. Młodzi kierowcy
Polisa OC jest obowiązkowa dlatego, by każdy kierowca, który ucierpiał w wypadku lub kolizji mógł dostać odszkodowanie. Bowiem co w sytuacji gdy kierowca nie będzie miał ubezpieczenia? Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania, zaś kierowca, który zawinił otrzyma wysoką karę. Jednak, jeżeli nie ma pieniędzy, to najpewniej trafi do więzienia. A mógłby to po prostu odpracować. W każdym razie ubezpieczenie OC ma większość kierowców, bo za jego brak można dostać naprawdę wysoką karę podczas kontroli. Przykładowo – jeżeli nie mamy prawa jazdy i jeździmy samochodem, to dostaniemy mandat w wysokości 1500 zł. Kara za brak OC powyżej 14 dni wynosi 6020 zł. Jednak jeżeli jesteśmy bez pieniędzy, to polskie prawo może nam pomóc. Reguluje to art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówiący, że: „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”. Prawo niestety jest dziurawe, więc warto pomyśleć po prostu o pełnych pakietach ubezpieczeń, wtedy zawsze dostaniemy jakieś pieniądze. Nie uprawiając czarnowidztwa – załóżmy, że mamy do czynienia z klasyczną sytuacją. Mieliśmy kolizję, kierowca miał ważną polisę OC, przyjeżdża likwidator szkody, wycenia naszą szkodę, dostajemy pismo od ubezpieczyciela w ciągu 30 dni z propozycją wypłaty kwoty. Wtedy od razu mogą się Państwo do nas zgłosić lub samodzielnie zanegować propozycję – odpisując na pismo, że się nie zgadzamy na taką kwotę. Wtedy mamy możliwość wywalczyć większe odszkodowanie bądź wypłacić Państwu natychmiast wyższą kwotę niż odszkodowanie, a samemu zająć się formalnościami.
Jak działa usługa odkupu odszkodowania – 4 etapy
1. Nawiązanie kontaktu z kancelarią i przedstawienie problemu
Pierwszym etapem odkupu odszkodowań jest nawiązanie kontaktu z kancelarią. Postawić można zarówno na kontakt telefoniczny, jak i za pośrednictwem Internetu. Problem powinien być opisany możliwie jak najdokładniej. Należy wskazać czy zaniżone zostało odszkodowanie, kosztorys naprawy czy wartość pojazdu. Bardzo ważne jest podanie numeru, pod którym pracownicy kancelarii mogą skontaktować się z klientem.
2. Przesłanie wymaganych dokumentów
Kiedy pracownik kancelarii skontaktuje się z klientem, poprosi o przesłanie wszystkich dokumentów związanych z likwidacją szkody. Absolutnie niezbędne są dwa: kosztorys naprawy oraz decyzja, jaką wydał ubezpieczyciel. Są one niezbędne do dokładnego przeanalizowania danej sprawy i podjęcia decyzji, czy ubezpieczenie faktycznie zostało zaniżone. Jeśli tak, klient może przejść do kolejnego etapu, jakim jest cesja wierzytelności.
3. Cesja wierzytelności
Ważnym etapem, przez który musi przejść każdy, kto chce skorzystać z opcji odkupu odszkodowania jest cesja wierzytelności. Chodzi tu o podpisanie umowy, na mocy której prawo do odszkodowania zostaje przeniesione na firmę skupującą polisę. W umowie określone są wszystkie ważne kwestie związane z cesją. Klient znajdzie w niej między innymi informację na temat wysokości wynagrodzenia za odsprzedanie praw do szkody.
4. Otrzymanie pieniędzy
Ostatnim etapem, który kończy dla klienta sprawę związaną z odkupem odszkodowania jest otrzymanie pieniędzy. Przekazywane są one zawsze w ustalonej w umowie formie. Najczęściej odbywa się to w drodze transakcji bezgotówkowej – klient podanie numer konta, na który następnie przelewane są środki. Szybko, bezpiecznie i bez niepotrzebnych problemów. Po otrzymaniu pieniędzy klient może zapomnieć o problemach z ubezpieczycielem.
Odkup zaniżonych odszkodowań Białystok
Jeśli chodzi o składki OC, a więc te, które są obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów, w najgorszej sytuacji znajdują się młodzi kierowcy. Postrzegani są jako największe zło na polskich drogach, co skutkuje stosowaniem zwyżek składki w ich przypadku. Tymczasem bez niezależnie od wieku i doświadczenia za kierownicą można stać się ofiarą kolizji drogowej bądź wypadku. Firmy ubezpieczeniowe podejmują więc pewne ryzyko. Pieniądze, które pokrywają szkody pochodzą z kieszeni towarzystw ubezpieczeniowych, a nie opłacanej przez nas składki. Gdyby było inaczej, ta musiałaby być niezwykle wysoka. Działa to podobnie, jak system bankowy: mnóstwo osób wpłaca pieniądze i właśnie na tym bank zarabia, obracając nimi. Jednocześnie zakłada, że nie wszyscy klienci na raz zdecydują się na wypłacenie gotówki. Taki stan rzeczy byłby bowiem dla banku prawdziwą katastrofą. Jeśli młody kierowca jest zarejestrowany jako współwłaściciel pojazdu, którego właścicielem jest ktoś starszy, zarówno składa OC, jak i AC nie będą wysokie. Warto przy tym dodać, że w przypadku wielu firm próg wieku to dwadzieścia osiem lat. Wynika to z założenia firm ubezpieczeniowych, że młodzi kierowcy prezentują dużo bardziej niebezpieczny styl prowadzenia samochodu. Obrazują to statystyki, jakie prowadzi Komenda Główna Policji. Okazuje się, że im starsi kierowcy, tym ich udział w zdarzeniach drogowych znacznie się zmniejsza. Wszystko to sprawia, że kierowcy, którzy nie ukończyli dwudziestu pięciu lat, a także ci, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż pięć lat, muszą liczyć się ze zdecydowanie wyższą składką na ubezpieczenie OC. W niektórych towarzystwach zwyżka stosowana jest aż do dwudziestego ósmego roku życia. Inną kwestią jest ta związana z wypadkami. Od dawna firmy ubezpieczeniowe podkreślały, że nie jest możliwe ubieganie się o odszkodowanie od członka rodziny, który był kierowcą w momencie zdarzenia. Zdania tego nie podzielił jednak Sąd Najwyższy. W swoim orzeczeniu wskazał, że stopień pokrewieństwa nie ma najmniejszego znaczenia, jeśli planujemy dochodzić swoich roszczeń. Dokładnie tak jest, kiedy w wypadku zginie pasażer. Jego krewni – zarówno bliżsi, jak i dalsi – mają prawo do dochodzenia zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy sprawcą była osoba im bliska. Warto pamiętać, że pasażerem jest zawsze ta osoba, która nie może manewrować pojazdem. Taką osobą będzie więc też zabrany z chęci pomocy autostopowicz. Jeśli w trakcie jazdy zdarzy się wypadek, w trakcie którego autostopowicz ucierpi, to może on otrzymać odszkodowanie komunikacyjne.
Jak długo trzeba czekać na odpowiedź ubezpieczyciela?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiedź zwrotna powinna przyjść w przeciągu trzydziestu dni. Wynika to z Ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przed podmioty rynku finansowe i o Rzeczniku Finansowym. Warto jednak pamiętać, że nie brakuje przypadków, w których towarzystwo ubezpieczeniowe naprawdę długo zwleka z załatwieniem sprawy. W takim przypadkach obowiązkiem ubezpieczyciela jest jednak poinformowanie osoby poszkodowanej dlaczego tak się dzieje. Kiedy w tym terminie nie dotrze do nas żadna informacja, na ogół jest to dobra wiadomość. Oznacza to, że roszczenia zostaną spełnione. Prawo jasno mówi, że odszkodowanie z polisy OC musi znaleźć się na koncie osoby poszkodowanej w przeciągu trzydziestu dni liczonych od momentu zgłoszenia szkody. W uzasadnionych przypadkach okres ten może wydłużyć się do aż dziewięćdziesięciu dni. Jeśli na przyznanie odszkodowania ma wpływ proces karny bądź cywilny, termin wypłaty pieniędzy jest ściśle związany z decyzją sądu. Osoba poszkodowana ma do wyboru dwie formy rozliczenia:
- gotówkową;
- bezgotówkową.
W pierwszym przypadku pieniądze trafią po prostu na nasze konto. Rozliczenie bezgotówkowe wiąże się z naprawą pojazdu w warsztacie sieci naprawczej firmy ubezpieczeniowej. Pieniądze nie trafią wówczas do osoby poszkodowanej. Cały proces rozliczenia odbędzie się między firmą ubezpieczeniową a warsztatem, w którym auto zostanie naprawione. Jeśli uszkodzenia są stosunkowo nieduże, można kontynuować podróż, a szkodę zgłosić, wykorzystując formularz znajdujący się na stronie internetowej ubezpieczyciela. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które przekłada się na ogromną oszczędność czasu. Nie trzeba bowiem stać w długiej kolejce oczekujących. Wszystkie dane – zarówno swoje, jak i sprawcy – wypełnia się wówczas samodzielnie.
Ile czasu mamy na zgłoszenie roszczenia?
Kodeks cywilny jasno wskazuje, że na zgłoszenie roszczenia mamy aż trzy lata. Jeśli jednak jest to szkoda na osobie, a do jej powstania doszło na skutek przestępstwa, to termin ten znacznie się wydłuża – aż do dwudziestu lat. Pamiętaj jednak, że nie warto zwlekać. Najrozsądniej jest zgłosić szkodę w ciągu kilku dni. Warto bowiem pamiętać, że szkody mogą powiększać się wraz z upływem czasu. Dobrym rozwiązaniem jest więc naprawienie auta zanim szkoda znacznie się powiększy.
Czy towarzystwa ubezpieczeniowe zarabiają?
Obecnie firmy ubezpieczeniowe coraz częściej wskazują na to, że generują straty. Podkreślają, że liczba wypłacanych odszkodowań wzrasta, co wiąże się ze znacznym spadkiem zysków. Jest to wynikiem wzrostu wypłacanych świadczeń. W efekcie właściciele pojazdów muszą mierzyć się ze wzrostem składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest to jednak coś, na czym nie należy oszczędzać. Za brak ważnej polisy grozi bowiem poważna kara. Jeśli masz jakieś pytania bądź po lekturze naszego tekstu pojawiły się jakieś wątpliwości, skontaktuj się z nami.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Decyzja ubezpieczyciela nie zawsze nas satysfakcjonuje. Powszechne jest bowiem zaniżanie odszkodowań (co skutkuje otrzymaniem zbyt małej kwoty) bądź zawyżanie wartości szkody (po to, aby uznać niekorzystną dla właściciela pojazdu szkodę całkowitą). Na szczęście jeśli jesteś poszkodowanym, który czuje się oszukany, możesz złożyć odwołanie od wydanej przez ubezpieczyciela decyzji. Warto jednak pamiętać o konieczności dotrzymania określonych w obowiązujących przepisach terminów, a także co powinno znaleźć się w odwołaniu.
Jaka jest podstawa prawna odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela możliwe jest na podstawie Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku. Dotyczy ona rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego, a także Rzecznika Finansowego. Sporządzając pismo do firmy ubezpieczeniowej, warto właśnie na ten przepis się powołać. Decydując się na złożenie odwołania, pamiętaj, aby mieć udokumentowane uzasadnienie. Brak jakichkolwiek racjonalnych argumentów będzie skutkował tym, ubezpieczyciel podtrzyma swoją decyzję.
W jakiej formie można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że złożenie odwołania od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowe można zrobić na kilka sposobów. Dopuszczalna jest forma pisemna, w tym ta elektroniczna. Oznacza to, że można do ubezpieczyciela wysłać tradycyjny list bądź po prostu wiadomość mailową. Prawo pozwala również na formę ustną. Wówczas wszystko odbywa się albo drogą telefoniczną, albo w oddziale firmy ubezpieczeniowej. UWAGA: jeśli decydujesz się na wysłanie odwołania tradycyjnym listem, pamiętaj, aby była to przesyłka za potwierdzeniem odbioru.
Ile jest czasu na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Pamiętaj, że czas na złożenie odwołania od decyzji wydanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest ograniczony. Co do zasady masz na to trzy lata. Wynika to z zapisów Kodeksu cywilnego. W niektórych przypadkach czas ten wydłuża się. Tak dzieje się na przykład wtedy, kiedy zdarzenie było skutkiem czynu niedozwolonego. W takiej sytuacji odwołanie należy złożyć w ciągu dziesięciu lat. Jeśli natomiast szkoda powstała w efekcie przestępstwa, czas ten wynosi aż dwadzieścia lat. Generalnie jednak warto zrobić to jak najwcześniej.
Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego powinno zawierać określone informacje. Przede wszystkim muszą w tym dokumencie znaleźć się Twoje dane, a także numer polisy i wydanej decyzji, od której się odwołujesz. Niezbędne jest podanie danych firmy ubezpieczeniowej, a także uzasadnienie. Pamiętaj, aby powołać się na przytoczoną już przez nas ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 roku. Odwołanie, które nie spełnia wymogów formalnych może nie zostać rozpatrzone.
Jak można uzyskać wysoką dopłatę do odszkodowania w Białymstoku?
Zaniżanie należnych odszkodowań to stała praktyka firm ubezpieczeniowych. Każdy, kto uczestniczył w stłuczce bądź kolizji musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel będzie próbował wypłacić kwotę niższą niż należna. W takiej sytuacji nie należy jednak załamywać rąk – wystarczy zgłosić się do nas, decydując się na dopłatę do OC.
Czym jest dopłata do OC?
Dopłata do polisy odpowiedzialności cywilnej jest czymś zupełnie innym niż odkup szkody. Polega na tym, że firma w imieniu klienta podejmuje walkę o dopłatę do zaniżonego odszkodowania u ubezpieczyciela. Jeśli sprawę uda się w sądzie wygrać, otrzymuje procent od uzyskanej kwoty. Jest to opłata za świadczone w tym zakresie usługi. Proces ten zajmuje nieco więcej czasu niż cesja wierzytelności, która ma miejsce w przypadku odkupu odszkodowań, ale na ogół również kończy się sukcesem.
Kto może otrzymać dopłatę do odszkodowania – Białystok?
Otrzymanie dopłaty do OC nie zawsze jest możliwe. Warunkiem jest przede wszystkim brak zgody klienta na kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela. Jeśli towarzystwa ubezpieczeniowe ma naszą akceptację wysokości odszkodowania – w formie korespondencji mailowej, pisemnego potwierdzenia czy nagrania telefonicznego – otrzymanie dopłaty nie będzie możliwe. Należy również pamiętać o okresie przedawnienia tego rodzaju spraw. Dlatego o dopłatę mogą ubiegać się wyłącznie osoby, w przypadku których od dnia powstania szkody nie minęły trzy lata.
Kto może otrzymać dopłatę lub od kogo możemy odkupić szkodę?
Zaniżanie odszkodowań to stała praktyka towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie naszego kraju. Okazuje się, że wypłacane pieniądze są często tak niskie, że nie pozwalają na pokrycie szkody. Odkup odszkodowań to opcja dostępna dla osób poszkodowanych nie tylko przez sprawcę kolizji/wypadku, ale również ubezpieczyciela. Trzeba pamiętać, że podstawą do cesji wierzytelności jest przede wszystkim brak ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym. Za taką uznawana jest również sytuacja, w której osoba poszkodowana przyjęła pieniądze. Jeśli więc pojawiają się wątpliwości, co do wysokości świadczenia, rozsądniej jest zrezygnować z jego przyjęcia. Istotny jest także czas, który upłynął od zdarzenia. Z uwagi na przedawnienie możliwe jest odkupienie tylko tych szkód, które miały miejsce przed upływem trzech lat. Dlatego tak ważne jest, aby skontaktować się z nami jak najszybciej. Odwlekanie działania w tej sprawie może doprowadzić do niemożności skorzystania z odkupu szkody.
Jakie są rodzaje odszkodowań komunikacyjnych?
Zadośćuczynienie
Jest to rodzaj odszkodowania, które przysługuje w przypadku szkód niemajątkowych powstałych na osobie. Zadaniem tego rodzaju świadczenia jest naprawienie krzywdy. Specjaliści podkreślają, że zadośćuczynienie ma być sposobem na swojego rodzaju złagodzenie cierpień zarówno psychicznych, jak i fizycznych na skutek zdarzenia.
Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę między innymi:
- długość leczenia;
- uciążliwość leczenia;
- ewentualny poziom niepełnosprawności i zależności od innych;
- ewentualne oszpecenie.
Ogromne znaczenie ma czas, jaki potrzebny był na to, aby poszkodowany doszedł do względnej sprawności po zdarzeniu, a także to, czy wypadek sprawił, że stał się osobą niesamodzielną.
Odszkodowanie
Świadczeniem, o które mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych jest również odszkodowanie. Przysługuje ono osobie poszkodowanej w związku z naruszeniem zarówno jej zdrowia, jak i dóbr majątkowych. Warto pamiętać, że powszechną praktyką firm ubezpieczeniowych jest zaniżanie odszkodowań. Na szczęście poszkodowany zawsze może zdecydować się na złożenie odpowiedniego odwołania od przekazanej mu decyzji.
W przypadku kolizji i wypadków drogowych wypłacane jest odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym z OC sprawcy. Podstawą wypłaty świadczenia jest w takim przypadku wykonana przez rzeczoznawcę wycena powstałych szkód. Zawsze oceniana jest również wartość pojazdu przed szkodą. Powszechną praktyką jest dążenie przez firmy ubezpieczeniowe do orzekania tak zwanej szkody całkowitej, która jest jednak absolutnie niekorzystna dla właściciela uszkodzonego samochodu.
Renta uzupełniająca
Odszkodowanie i zadośćuczynienie to niejedyne formy rekompensaty, na jakie może liczyć osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. W grę wchodzi również renta uzupełniająca, która określana bywa również mianem wyrównawczej. Można ubiegać się o nią w przypadku utraty zdolności do pracy, a także zwiększenia się potrzeb bądź zmniejszenia widoków na przyszłość. Podstawą takiego świadczenia jest artykuł 444 Kodeksu cywilnego. Należy wyraźnie podkreślić, że do otrzymania renty wystarczy spełnienie wyłącznie jednej z trzech wymienionych przesłanek. Otrzymanie świadczenia będzie możliwe dopiero po wykazaniu związku przyczynowo – skutkowego między wypadkiem, a sytuacją życiową. Wyliczenie wysokości należnej renty wyrównawczej nie jest sprawą prostą.
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Na skutek udziału w wypadku komunikacyjnym można również stracić możliwość pracy zarobkowej. Oznacza to brak dochodów, a tym samym środków do życia. W takiej sytuacji osoba poszkodowana może wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Renta przysługuje zarówno tym, którzy całkowicie utracili zdolność do pracy, jak i tym, którzy utracili ją w stopniu znacznym, a tym samym nie mogą pracować zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. O niezdolności do pracy, jej stopniu i czasie trwania zawsze orzeka lekarz orzecznik. To właśnie on odpowiedzialny jest za wydanie orzeczenia, bez którego uzyskanie decyzji o przyznaniu renty nie jest możliwe. Należy pamiętać, aby wniosek o rentę złożyć nie później niż trzydzieści dni przed dniem, w którym ustaje prawo do zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego.
Najczęściej zadawane pytania odnośnie odkupu odszkodowania – FAQ
Na czym polega proces odkupu odszkodowania?
Czy skup odszkodowań jest legalny?
Jak wylicza się odszkodowanie po szkodzie całkowitej?
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania?
Co zrobić gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie?
Czy warto odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela?
Na czym polega dopłata do odszkodowania?
Czy można się odwołać od wyceny szkody całkowitej?
Jak wygląda likwidacja szkody z OC sprawcy?
Jak walczyć o wyższe odszkodowanie z OC sprawcy?
Aby liczyć na uzyskanie wyższego odszkodowania z OC sprawcy, należy przede wszystkim odwołać się od decyzji wydanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W tym celu należy złożyć dokument zawierający niezbędne dane oraz uzasadnienie swojego stanowiska. Można również próbować interweniować u Rzecznika Finansowego, a także w KNF. Rozwiązaniem, które wchodzi w grę jest także sprzedaż prawa do odszkodowania.
Czy warto sprzedać prawo do odszkodowania?
Jeśli uzyskane odszkodowanie jest w Twojej ocenie zbyt niskie, a nie masz siły, czasu i ochoty na to, aby toczyć walkę z ubezpieczycielem, sprzedaż prawa do odszkodowania jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pieniądze dostajesz naprawdę szybko i na tym kończy się Twój udział w sprawie. Resztą zajmuje się firma, która odkupiła Twoje prawa. Co ważne, nie jesteś w to w ogóle zaangażowany.
Co lepsze szkoda całkowita czy częściowa?
Szkoda całkowita jest bardzo korzystna dla firm ubezpieczeniowych. Jej rozliczenie jest naprawdę proste, a nierzadko kosztuje ubezpieczycieli zdecydowanie mniej. Dla właścicieli pojazdów lepszym rozwiązaniem sprawy jest szkoda częściowa. W jej przypadku dużo łatwiej jest dochodzić swoich prac, jeśli kalkulacja nie jest wykonana prawidłowo. Szkoda całkowita generuje pod tym względem zdecydowanie więcej problemów.
Po jakim czasie ubezpieczyciel powinien nam wypłacić odszkodowanie?
Obowiązujące przepisy jasno określają ile czasu na wypłatę odszkodowania ma towarzystwo ubezpieczeniowe. Według nich odszkodowanie powinno trafić do poszkodowanego po trzydziestu dniach od złożenia zawiadomienia o szkodzie. Termin ten może ulec wydłużeniu jedynie w uzasadnionych przypadkach. Na ogół firmy ubezpieczeniowe wydają decyzję w ciągu miesiąca. Nie zawsze jednak jest ona akceptowana przez osobę poszkodowaną.