

Rejestracja sprowadzanego zza granicy samochodu oraz konieczność uiszczenia wszystkich opłat z tym związanych nie jest łatwym tematem. Wymagań jest tak wiele, iż pogubienie się w nich wcale nie jest niczym zaskakującym. Przy tym wszystkim akcyza za auto zdaje się być jednym z najbardziej zniechęcających powodów do sprowadzania samochodu. Czy słusznie? Spójrzmy na najważniejsze informacje dotyczące akcyzy nakładanej na samochody sprowadzane z zagranicy, jak obniżyć wartość samochodu do akcyzy oraz co nowego w tym temacie słychać w 2021 roku.
Akcyza a cło – jakie są różnice?
Mówiąc najprościej – sztuczki prawne systemu naszego państwa sprawiły, że akcyza to właściwie nic innego, jak znane do tej pory cło. Zatem fakt, że należymy do Unii Europejskiej i sprowadzamy samochód z innego państwa członkowskiego nie chroni nas od podatku od importu, jest to po prostu inaczej nazwane i wyliczane. Gwoli ścisłości warto tutaj przypomnieć, że istnieje wygodna możliwość dopełnienia tych formalności z pomocą sieci internetowej, do czego służy specjalna Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC).
Nowa akcyza za samochód – jakich stawek powinniśmy się spodziewać?
Niewykluczone, że zapowiadane już kilka lat temu nowe, wysokie stawki staną się faktem – stąd dzisiaj wiele osób planujących sprowadzić i zarejestrować pojazd z zagranicy stara się to zrobić jak najszybciej, aby „załapać” się jeszcze na te aktualnie obowiązujące. Ministerstwo Finansów chciało wykorzystać specjalny wzór liczenia do obliczania nowego podatku akcyzowego.
Jakie czynniki miały być uwzględnione w nowym wzorze wyliczenia akcyzy?
- 4 grupy wiekowe samochodów.
- 8 typów pojemności silników.
Takie podejście słusznie zatrważa, gdyż w przypadku samochodów produkowanych przed 2004 roku akcyza mogła osiągnąć wysokość nawet 10 000 zł (!). Jednak szczęśliwie obowiązuje nadal stary podatek akcyzowy i póki co pomysł na nowy nie wszedł w życie.
Wysokość akcyzy za samochód w 2021 roku
Art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) to dokument na podstawie którego regulowane są aktualnie koszty akcyzy i mówi on, że bez względu na to, czy mowa o samochodzie nowym, czy używanym – każde auto, które jest po raz pierwszy rejestrowane w Polsce podlega pod obowiązek uiszczenia podatku akcyzowego.
Aktualnie obowiązujące stawki podatku akcyzowego:
- 3,1 procent wpisanej w umowę wartości auta – gdy pojemność silnika wynosi do 2000 cm3,
- 18,6 procent wpisanej w umowę wartości auta – gdy pojemność silnika jest większa niż 2000 cm3.
Szczęśliwie jednak są sposoby, dzięki którym można często wysoki koszt akcyzy obniżyć, czym dokładniej zajmiemy się w dalszej części artykułu.
Obniżenie wartości samochodu do akcyzy – jak to zrobić?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że aktualnie w 2021 roku obowiązuje tak zwana preferencyjna akcyza na auta hybrydowe, czuli nic innego jak te z dodatkową możliwością ładowania z gniazdka (typ plug-in). W takim przypadku akcyza może być niższa nawet o 50 procent! Poza tym – nie wskazane jest zaniżanie wartości akcyzy, która jest naliczana od ceny zakupu samochodu z faktury. Warto też przypomnieć, że sama akcyza naliczana jest przed podatkiem VAT, co też ma znaczenie w kontekście wyliczania ostatecznej sumy koniecznej do uiszczenia.
Jak będzie wyglądać obniżenie akcyzy w konkretnych przykładach?
- 1,55% (a nie 3,1%) – dla samochodów hybrydowych plug-in z silnikami o pojemności mniejszej niż 2 litry,
- 9,3% (a nie 18,6 %) – dla samochodów hybrydowych plug-in z silnikami o pojemności większej niż 2 litry.
Jednak jeśli chodzi o dealerów samochodowych nie jest to wielce pocieszające, biorąc pod uwagę fakt, iż cena takowych samochodów zmniejszy się nie więcej niż 1,55%. Trzeba tutaj zauważyć, że auta hybrydowe rzadko mają większe niż 2 litrowe silniki pod względem pojemności, stąd nie można mówić o zauważalnej dla nabywców różnicy. Warto jednak przy okazji przypomnieć, iż jest grupa samochodów, które z akcyzy są całkowicie zwolnione – mowa o samochodach elektrycznych.
Zobacz jak złożyć deklarację akc u przez internet oraz sprawdź naszą ofertę dotyczącą odkupu odszkodowań.
Opracowanie