Decydując się na sprowadzenie samochodu z terenie Unii Europejskiej, państwa należącego do EFTA bądź innego kraju, trzeba pamiętać, że jest się zobowiązanym do płacenia podatku akcyzowego. Na szczęście obowiązujące aktualnie prawo jasno wskazuje na sytuacje, w którym stosowane jest zwolnienie z tego obowiązku. UWAGA: jeśli samochód sprowadzono z kraju innego, jak to będące członkiem UE oraz EFTA, zasady mogą być nieco inne.
Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej – tel. 608 444 186 |
Co zrobić, aby nie zapłacić podatku akcyzowego za samochód?
Przede wszystkim każdy, kto sprowadza samochód powinien pamiętać, że akcyza nie obowiązuje wówczas, gdy będzie to auto użytkowane przez właściciela wracającego z pobytu stałego lub czasowego do RP. Co ważne, istnieje tutaj wymóg czasowy – jeśli chcesz uniknąć podatku, musisz z takiego samochodu korzystać przez przynajmniej sześć miesięcy przed powrotem na terytorium RP. Co jednak w sytuacji, kiedy ma to być pojazd firmowy? Wówczas unikniesz zbędnego wydatku, jeśli przez wspomniany okres samochód będzie wykorzystywać w celach prywatnych. Po jego upływie możesz używać go również w firmie. Pamiętaj, że przez podatku unikniesz wtedy, kiedy przez kolejne dwanaście miesięcy pojazdu nie sprzedasz ani nie wynajmiesz. Możesz również zdecydować się na inne rozwiązanie: akcyza Cię nie dotyczy, jeśli samochód zarówno kupisz, jak i zarejestrujesz w kraju poprzedniego zamieszkania. Niestety, ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich. Wiesz już, jak ominąć akcyzę za samochód. Teraz jednak pora dowiedzieć się, jakie konsekwencje czekają Cię, jeśli złamiesz obowiązujące w tym zakresie prawo.
Czy osoby, które nie spełniają wymienionych warunków mogą nie płacić akcyzy?
Pamiętaj, że zapłata podatku akcyzowego jest co do zasady obowiązkowa. Oznacza to, że jeśli mimo obowiązujących przepisów nie uiścisz określonej kwoty, mogą czekać Cię poważne problemy finansowe. Jeśli sprawa się wyda, z pewnością zostanie nałożona na Ciebie wysoka kara finansowa. Zdecydowanie lepiej więc pamiętać o tym, że podatek akcyzowy istnieje i uregulować go w terminie.
Jaka jest kara za brak opłacenia akcyzy na samochód?
Podatek akcyzowy jest obowiązkowy. Jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy, musisz liczyć się z koniecznością jego uiszczenia. Oczywiście możesz tego nie robić, ale musisz pamiętać, że takie postępowanie wiąże się zawsze z ryzykiem poniesienia kary finansowej. Co ważne, w grę wchodzą również inne – dla wielu osób dużo bardziej poważne – problemy. Odpowiadając na pytanie jak nie zapłacić akcyzy za samochód, należy jednocześnie zaznaczyć, jaka kara wiąże się, jeśli zrobimy to niezgodnie z prawem.
Z jaką karą trzeba się liczyć, nie płacąc podatku akcyzowego za samochód?
Wiesz już, jak ominąć akcyzę za samochód. Co jednak w sytuacji, jeśli zdecydujesz się na taki krok, a nie będzie to zgodne z przepisami? Wówczas musisz liczyć się z tym, że zostanie na Ciebie nałożona kara grzywny, której wysokość może wynosić nawet ponad dwa tysiące złotych. O wiele poważniejszą konsekwencją jest jednak brak możliwości rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. To oznacza, że nie będziesz mógł korzystać z samochodu, na zakup którego wydałeś być może naprawdę niemałą kwotę. Jeśli nie zarejestrujesz auta, poruszanie się nim po drogach będzie złamaniem obowiązującego prawa. Za to grożą kolejne konsekwencje.
Ile wynosi akcyza na samochody?
Wiesz już, jak ominąć akcyzę za samochód. Niestety, nie w każdym przypadku się to udaje. Jeśli nie znajdziesz się w grupie szczęśliwców, z pewnością ciekawi Cię ile wynosi akcyza za samochód. To, jak wysoki podatek akcyzowy przyjdzie Ci zapłacić, uzależnione jest od tego, jakie masz auto, a także w jak duży silnik zostało ono wyposażone. Dlatego zanim zdecydujesz się na sfinalizowanie transakcji, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, jakie parametry ma Twój samochód. Może bowiem okazać się, że opłacenie podatku akcyzowego będzie naprawdę dużym wydatkiem, co sprawi, że kupno pojazdu może być nieopłacalne. Z jakimi stawkami podatku akcyzowego trzeba się liczyć? W przypadku auto osobowych, których pojemność silnika nie przekracza dwóch tysięcy sześciennych podatek wynosi 3,1% wartości samochodu. Jeśli kupisz auto z silnikiem o pojemności przekraczającej dwa tysiące metrów sześciennych, podatek będzie dużo wyższy – wynosi aż 18,6%. UWAGA: nieco inne zasady dotyczą pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych. Auta zaliczane do segmentu plug-in, których silnik ma pojemność mniejszą niż dwa tysiące centymetrów sześciennych nie ma obowiązku płacenia podatku akcyzowego. Podobnie jest w przypadku pojazdów elektrycznych o rozszerzonym zasięgu. Właściciele pełnej i miękkiej hybrydy zapłacą jedynie 1,55% wartości (w przypadku pojemności silnika do dwóch tysięcy centymetrów sześciennych) lub 9,3%. To oznacza, że rygor podatkowy w przypadku nowoczesnych aut elektrycznych i hybrydowych jest znacznie mniejszy.
Kto jest zwolniony z opłaty akcyzy za samochód? – kto; kiedy; w jakich okolicznościach; dlaczego?
Polskie prawo jasno wskazuje, kto i w jakich okolicznościach zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Jeśli jesteś osobą, która mieszkała wcześniej w innym kraju niż Polska, ale zdecydowałeś się wrócić do ojczyzny, możesz przywieźć ze sobą tak zwane mienie przesiedleńcze. Wówczas to, co zabierasz jest zwolnione z podatku. Pamiętaj, że akcyza jest obowiązkiem ciążącym na podmiotach, które nie mają osobowości prawnej. W praktyce wygląda to tak, że akcyzę najczęściej płaci komis, przez który auto zostało sprowadzone do Polski. Decydując się na zakup auta z zagranicy, musisz jednak pamiętać, że komisy robią wszystko, aby akcyzę przerzucić na klienta. W takim przypadku z dokumentów jasno wynika, że to nie komis sprzedaje samochód, ale jego pierwotny zagraniczny właściciel. UWAGA: takie praktyki są niedopuszczalne. Jeśli zetkniesz się z takim podejściem, reaguj. Jeśli chcesz wiedzieć jak ominąć akcyzę za samochód, pamiętaj o tej zasadzie.
Kto wydaje zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy?
Jeśli chcesz skorzystać z prawa o zwolnieniu z podatku akcyzowego, pamiętaj, aby zdobyć odpowiednie zaświadczenie, w którym to przysługujące Ci prawo zostaje potwierdzone. Za wydanie takiego zaświadczenia odpowiada Urząd Skarbowy. Aby wniosek w ogóle został rozpatrzony, musi zawierać niezbędne jest dołączenie kilku istotnych dokumentów. Do tych wymaganych zalicza się między innymi:
- Dowód rejestracyjny samochodu, który został wystawiony w kraju, z którego auto zostało sprowadzone. Musi z niego jasno wynikać, kto jest właścicielem auta. Dołączyć można również umowę zakupu.
- Dokumenty, z których jasno wynika, że pobyt w innym państwie został zakończony. Może to być na przykład zaświadczenie o wymeldowaniu, czy dokument potwierdzający, że zakończyłeś pracę. Akceptowany jest również dowód sprzedaży domu/mieszkania lub zakończenie najmu.
- Dokumenty, które jasno potwierdzają powrót na stałe do Polski osoby składającej wniosek. W tym przypadku w grę wchodzi zarówno umowa kupna/wynajmu mieszkania lub domu. Może to być także wydane przez urząd gminy zaświadczenie o zameldowaniu czy to z urzędu pracy, w którym potwierdzony jest fakt rejestracji jako osoba bezrobotna. W grę wchodzi również umowa o pracę czy oświadczenie o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Akceptowane są również nowe umowy zawarte z dostawcami mediów, na przykład prądu, Internetu czy wody.
- Dokumenty, które jasno wskazują na to, że na terenie państwa członkowskiego przebywałeś minimum sto osiemdziesiąt pięć dni w roku (pobyt stały) lub sześć miesięcy (pobyt czasowy). W tym przypadku może to być na przykład karta stałego pobytu bądź opłacone rachunki za mieszkanie.
Musisz pamiętać, że wszystkie dokumenty, które sporządzone zostały oryginalnie w innym języku niż polski muszą być przetłumaczone. UWAGA: jeśli chodzi o dokumenty urzędowe, to tłumaczenie powinien zrobić tłumacz przysięgły. W przeciwnym wypadku nie zostaną one uznane. Jeśli chodzi o te o charakterze dodatkowym, możliwe jest ich przetłumaczenie we własnym zakresie.
Do jakiego wieku auta nie płacimy akcyzy za samochód?
Wiek samochodu nie ma wpływu na to, czy płacimy za niego podatek akcyzowy, czy nie. Tym, co wpływa na obowiązek zapłacenia akcyzy są bowiem inne elementy. Tak jak wspomnieliśmy, dodatkowych kosztów mogą uniknąć posiadacze niektórych samochodów hybrydowych i elektrycznych, a także ci, którzy korzystają z możliwości przewiezienia mienia przesiedleńczego.
Kiedy pojazd jest zwolniony z akcyzy?
Chcesz wiedzieć jak ominąć akcyzę za samochód? Pamiętaj, że samochód jest zwolniony z akcyzy wówczas, gdy sprowadza go osoba fizyczna, która zamierza wykorzystywać go w celach prywatnych. Obowiązek ten nie powstaje również w przypadku osób przewożących mienie przesiedleńcze. Jeśli zdecydujesz się na sprowadzenie pojazdu kolekcjonerskiego, który będzie starszy niż trzydzieści lat, także nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Dzieje się tak dlatego, że pojazdy kolekcjonerskie według prawa celnego nie są samochodami osobowymi. Takie rozumienie sprawia, że podatek akcyzowy ich nie obejmuje.
Kto musi zapłacić akcyzę na samochód? – dlaczego?
Odpowiedź na pytanie jak nie zapłacić akcyzy za samochód nie zawsze jest możliwa. Okazuje się bowiem, że są sytuacje, w którym tego podatku nie da się uniknąć. Kwestie te dość jasno definiuje obowiązujące aktualnie prawo. Jak wskazuje ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym, do jego zapłaty zobowiązane są osoby, które zdecydowały się na import samochodu osobowego, którego wcześniej na terenie Polski nie zarejestrowano. Tyczy się to również nabycia wewnątrzwspólnotowego, jeśli także nie miała miejsca wcześniejsza rejestracja. Jeśli dokonujesz pierwszej sprzedaży samochodu niezarejestrowanego dotychczas na terytorium kraju produkcji, również zachodzi obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Zasady te można podsumować w prosty sposób: każde auto, które dotychczas nie było zarejestrowane w Polsce objęte jest podatkiem akcyzowym.
Ile wynosi podatek akcyzowy w Polsce?
Wiesz już, jak nie zapłacić akcyzy za samochód. Jeśli jednak nie zaliczasz się do żadnej z grup, w przypadku której jest to możliwe, dowiedz się, na jaki koszt musisz się przygotować. Stawka podatku akcyzowego uzależnione jest od rodzaju samochodu, a także tego, w jaki silnik jest on wyposażony. W przypadku zwykłych pojazdów spalinowych wygląda ona następująco:
- 3,1% wartości samochodu, jeśli pojemność silnika nie przekracza dwóch tysięcy centymetrów sześciennych;
- 18,6% wartości samochodu, jeśli posiada on silnik o pojemności większej niż dwa tysiące centymetrów sześciennych. Stawki są inne w przypadku aut hybrydowych i elektrycznych. Wyglądają one następująco:
- 9,3% wartości samochodu, jeśli jest to klasyczna hybryda lub miękka hybryda, a silnik spalinowy ma pojemność nie większą niż trzy i pół tysiąca centymetrów sześciennych;
- 9,3% wartości pojazdu, jeśli jest to hybryda plug-in, które ma silnik spalinowy o pojemności nie większej niż trzy i pół tysiąca centymetrów sześciennych;
- 55% wartości auta, jeśli jest to klasyczna lub miękka hybryda z silnikiem o pojemności do dwóch tysięcy sześciennych.
Można więc szybko wysnuć wniosek, że tak naprawdę dużo bardziej opłaca się sprowadzać pojazdy hybrydowe i elektryczne. Jeśli nie uda Ci się ominąć opłacenia akcyzy sprawdź jak zapłacić niską akcyzę za samochód. Rzeczoznawca samochodowy —> KOMPLETNA OFERTA <— Odkup odszkodowań
Najczęściej zadawane pytania dotyczące ominięcia akcyzy na samochód – FAQ
Ile mam czasu na opłacenie akcyzy za samochód?
Czy urząd celny sprawdza dokumenty opłacenia akcyzy?
Urząd celny ma prawo sprawdzić dokumenty opłacenia akcyzy. Nie musi tego robić, nie ma takiego obowiązku, ale ma do tego prawo. Urzędnicy mogą poprosić o wszystkie niezbędne dokumenty i sprawdzić ich zgodność oraz oryginalność.
Jakie dokumenty są potrzebne do opłacenia akcyzy za samochód?
Aby opłacić podatek akcyzowy, musisz dysponować określonymi dokumentami. Przede wszystkim potrzebna jest wypełniona deklaracja AKC-U, czyli dokument uproszczony nabycia wewnątrzwspólnotowego. UWAGA: trzeba go złożyć w ciągu czternastu dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Oprócz tego potrzebny jest dowód rejestracyjny bądź karta pojazdu. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone. Jeśli będą w języku obcym, nie będzie możliwe załatwienie wymaganych formalności.
Jakie samochody podlegają akcyzie?
Każdy importowany samochód osobowy, który nie był wcześniej zarejestrowany na terenie Polski podlega podatkowi akcyzowemu. UWAGA: obowiązek dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych. Oznacza to, że wiek auta nie ma w przypadku akcyzy żadnego znaczenia. Oczywiście od tej zasady są pewne wyjątki, które pozwalają uniknąć płacenia akcyzy.
Od jakiej kwoty akcyza za samochód?
Trudno wskazać na określone kwoty podatku akcyzowego. Jego wysokość jest bowiem uzależniona od tego, jaki jest rodzaj samochodu, a także jaka jest pojemność jego silnika. Generalnie zasada jest prosta: im większy silnik i droższe auto, tym więcej będzie wynosił podatek akcyzowy. Wysokość podatku jest zawsze naliczana procentowo od wartości pojazdu. W przypadku aut z silnikiem o pojemności większej niż dwa tysiące centymetrów sześciennych jest to aż 18,6%.