Szkody komunikacyjne to codzienność na polskich drogach. Gdy dochodzi do jakiegokolwiek zdarzenia, zazwyczaj podlega ona pod likwidację z ubezpieczenia OC lub AC. Wynika to faktu, że posiadanie ubezpieczeń jest obowiązkowe, więc każdy musi posiadać przynajmniej ubezpieczenie OC. Do zlikwidowania szkody niezbędna jest jednak wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę. Jest to niezbędne, gdyż stanowi to podstawę do wypłacenia odszkodowania. Czasem jednak nie jest to takie proste, gdyż w interesie ubezpieczyciela zawsze jest wypłacenie jak najmniejszego odszkodowania, co prowadzi do zaniżania szkód. W przypadku klienta działa to odwrotnie i zazwyczaj dochodzi do zawyżania wartości szkody. Jeśli ubezpieczyciel dopuścił się zaniżenia wartości szkody, warto odwołać się od tej decyzji i wziąć niezależnego rzeczoznawcę samochodowego.
Chcesz poznać więcej szczegółowych informacji? Zadzwoń już teraz – tel. 608 444 186 |
Kiedy dokonuje się wyceny szkody samochodowej?
Wycenę szkody samochodu przez rzeczoznawcę należy zlecić wtedy, gdy trzeba dokonać naprawy pojazdu. Likwidację szkody realizuje się na kilka sposobów. Jedna z nich, to metoda kosztorysowa. Jej finałem jest to, że właściciel auta dostaje gotówkę na podstawie sporządzonego kosztorysu naprawy. W takiej sytuacji to właściciel auta jest odpowiedzialny za przeprowadzenie naprawy, a także wywiązanie się z warunków umowy. W takiej sytuacji niezbędne jest powołanie rzeczoznawcy, gdyż trudno samodzielnie oszacować dokładną kwotę szkody.
Niestety często zdarza się tak, że rzeczoznawca ubezpieczyciela zaniża szkody na niekorzyść klienta. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak złożyć reklamację i powołać drugiego rzeczoznawcę. Może on racjonalnie ocenić szkodę i sporządzić bardziej precyzyjny kosztorys likwidacji szkody. W myśl obowiązującego prawa ani opinia rzeczoznawcy klienta, ani ubezpieczyciela nie musi być ostateczna. Jeśli obydwie strony nie są w stanie dojść do porozumienia, sprawa może nawet trafić do sądu. Wtedy następuje wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę powołanego przez odpowiednie organy. Jest to niezależna opinia, która stanowi podstawę do wydania wyroku w toku postępowania cywilnego przed sądem. Chcąc mieć pewność, że pójście do sądu jest opłacalne, warto jednak wcześniej skorzystać z naszej pomocy, gdyż dzięki dużemu doświadczeniu i obiektywności jesteśmy w stanie określić, jaka jest realna szkoda samochodu. Trzeba uwzględnić, że jeśli sprawa trafi do sądu i niezbędna okaże się opinia oraz wycena szkody samochodu przez biegłego rzeczoznawcę, koszt takiej usługi może wynieść nawet od dwóch do trzech tysięcy złotych.
W jakich okolicznościach udać się do rzeczoznawcy?
Nie każda szkoda wymaga powoływania się na opinię swojego rzeczoznawcy. Niektóre sytuacje są na tyle proste, że cała wycena jest klarowna i nie budzi wątpliwości. Dotyczy to na przykład prostych napraw, takich jak wymiana zderzaka lub lampy, gdzie określenie cen części zamiennych i kosztów związanych z roboczogodzinami jest stosunkowo proste. Sytuacja się komplikuje, gdy sprawa dotyczy droższych i bardziej zaawansowanych konstrukcyjnie samochodów, a skala uszkodzeń jest szersza. W takiej sytuacji rzeczoznawca podczas robienia kosztorysu może popełnić świadomie lub nieświadomie wiele błędów. Ponadto często w czasie naprawę okazuje się, że koszty nagle zaczynają rosnąć ze względu na coś, co nie zostało wcześniej uwzględnione w kosztorysie.
W takiej sytuacji niezbędne okazuje się skorygowanie wyceny na podstawie stanu faktycznego, co będzie podstawą do złożenia reklamacji u ubezpieczyciela. Bardzo często kończy się to pozytywnym rozpatrzeniem wniosku, a ubezpieczyciel dokonuje korekty swojej wyceny na drodze polubownych negocjacji. Jeśli klient chce mieć możliwość podjęcia rozmowy, musi jednak być w stanie przedstawić rzetelną analizę będącą podstawą do rozmowy z ubezpieczycielem.
Wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę w warsztacie
Metoda kosztorysowa to jedna z opcji likwidacji szkody, ale nie jest to jedyny dostępny sposób. Oprócz niej, coraz większą popularnością cieszą się metody likwidacji szkody warsztatowej oraz w autoryzowanych serwisach obsługi (ASO). Te metody oferują klientom wiele korzyści. Przede wszystkim, cały proces wyceny szkody oraz jej naprawy odbywa się bezpośrednio w warsztacie. Klient nie musi się martwić o szczegóły – warsztat zajmuje się wyceną uszkodzeń i przeprowadza niezbędne naprawy.
Również istotnym aspektem jest współpraca między warsztatem a ubezpieczycielem. Oba podmioty wspólnie ustalają wysokość szkody i warunki jej likwidacji. Dzięki temu proces jest szybszy i mniej skomplikowany dla klienta. Warsztaty często mają ustalone procedury z ubezpieczycielami, co przyspiesza cały proces naprawy.
Dodatkowo, wybierając likwidację szkody w ASO, klient ma pewność, że jego pojazd zostanie naprawiony przez wykwalifikowanych mechaników, z użyciem oryginalnych części. To zwiększa szansę na utrzymanie wysokiej wartości pojazdu oraz zapewnia spokój ducha co do jakości wykonanych napraw.
Jak przebiega wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę
Obowiązki rzeczoznawcy sprowadzają się do kilku kwestii. Podstawowym obowiązkiem jest ostateczna wycena szkody samochodu. Oszacowanie jej wysokości robione jest na podstawie dogłębnych oględzin samochodu przed naprawą, a także po wykonaniu naprawy. Jest to niezwykle istotnych aspekt, że rzeczoznawca ogląda pojazd co najmniej dwukrotnie. Ponadto rzeczoznawca dokładnie analizuje pełną dokumentację związaną z naprawą szkody. Powinna ona zawierać wszystko, co jest niezbędne do ostatecznego ustalenia pełnej kwoty. Naprawy nie mogą zawierać usterek, które zostały dokonane przed kolizją będącą przedmiotem sprawy. Ubezpieczyciel każdorazowo weryfikuje wszystkie dokumenty związane z naprawą, takie jak na przykład faktury za części zamienne. Rzeczoznawcy ściśle współpracują z warsztatami, ASO, a także ubezpieczycielem.
Jak się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?
Zerknij także na naszą ofertę dopłat odszkodowań i dowiedz się jak złożyć deklaracją akc u przez internet.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące wyceny szkody samochodu przez rzeczoznawcę – FAQ
Kiedy zgłosić się do rzeczoznawcy po wyceną samochodu?
Ile kosztuje wycena szkody samochody przez rzeczoznawcę?
Jak rzeczoznawca dokonuje wyceny samochodu po kolizji?
Rzeczoznawca, w celu dokonania dokładnej wyceny samochodu korzysta ze specjalistycznych narzędzi. Jego praca najczęściej jest dwuetapowa. Najpierw wykorzystuje program, podający mu różnego rodzaju informacje i wartości. Drugi etap jest bardzo istotny, pozwala bowiem uzyskanie wyników bliższych faktycznej sytuacji. Rzeczoznawca przeprowadza w tym celu badanie rynku, polegające na zbadaniu cen podobnych pojazdów, które sprzedawane są w danym miejscu. Dzięki temu wycena samochodu jest bardziej realistyczna.