

Zakup samochodu za granicą i przywiezienie go do Polski wymaga zapłacenia akcyzy. Ten obowiązek dotyczy każdego samochodu nabywanego na terytorium innego kraju, jednak istnieją pewne wyjątki, które pozwolą na uniknięcie tego przykrego obowiązku. Zwolnienia z akcyzy na samochód podlegają jednak bardzo restrykcyjnym przepisom, a chcąc przeprowadzić cały proces ściągnięcia i zarejestrowania samochodu bez akcyzy, trzeba zaznajomić się z przepisami. Z naszej strony oferujemy fachową pomoc w tym zakresie i zapraszamy do kontaktu osoby, które chcą uzyskać zwolnienie z akcyzy lub nie wiedzą, jaka akcyza należy się urzędowi skarbowemu i jak ją naliczyć.
Chcesz poznać więcej informacji? Zadzwoń do Nas już teraz – tel. 608 444 186 |
Kto musi zapłacić akcyzę za samochód?
Obowiązkowi opłacenia akcyzy nie podlegają wszystkie pojazdy. Akcyza nie jest należna między innymi w przypadku samochodów ciężarowych. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to pojazdów, które są samochodami ciężarowymi w prawnym znaczeniu tego określenia, co jest dokładnie opisane w przepisach prawa. Taki samochód musi więc być zarejestrowany, jako ciężarowy, a właściciel musi posiadać do tego odpowiednie dokumenty. O ile w przypadku większości popularnych krajów, z których ściąga się pojazdy ciężarowe, podlegają one podobnych przepisom co w Polsce, to nie zawsze istnieje taka reguła. Przepisy nieco różnią się w różnych krajach, więc jeśli auto pochodzi z egzotycznego kierunku, warto sprawdzić, czy w Polsce również będzie je można zarejestrować, jako ciężarowe. Samochody osobowe w każdym wariancie podlegają akcyzie. Jest ona należna urzędowi skarbowemu w każdej sytuacji, poza wyjątkami zapisanymi w odpowiedniej ustawie. Osoby nabywające lub posiadające auto za granicą muszą jednak bezwzględnie pamiętać, że ściągnięcie samochodu z zagranicy, nawet jeśli nie podlega pod podatek akcyzowy, musi zostać zgłoszone do urzędu. W praktyce oznacza to, że właściciele aut w każdej sytuacji muszą zgłosić się do odpowiedniego urzędu. Jeśli auto wymaga opłacenia akcyzy, to trzeba ustalić jej wysokość wedle określonych zasad, a jeśli nie, to przedstawić odpowiednią podstawę wraz z dokumentami, by uzyskać oficjalne zwolnienie z konieczności opłacenia akcyzy. Zaniechanie tego obowiązku wiąże się z sankcjami, nawet jeśli pojazd podlega pod zwolnienie z samego aktu zapłaty należności. W ramach naszych usług jesteśmy w stanie rzetelnie pomóc w określeniu, czy podatek akcyzowy jest konieczny do zapłacenia i czy w danym przypadku można ubiegać się o zwolnienie z akcyzy za samochód. Biorąc pod uwagę, że trzeba spełnić wiele warunków, warto skorzystać ze specjalistycznej porady. Złożenie deklaracji akcyzy za samochód – sprawdź jak to zrobić!
Jaka ustawa określa ewentualne zwolnienie z akcyzy?
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.), Klasyfikacja taryfowa do kodu CN 9705 00 00 reguluje kryteria które należy spełnić aby auto podlegało zwolnieniu z obowiązku uregulowania podatku akcyzowego :
- kryterium wieku (co najmniej 30 lat od daty produkcji)
- model dostępny na aukcjach pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich
- występuje w niewielkiej liczbie sprawnych pojazdów z tamtego okresu
- model lub typ, który nie jest już produkowany
- znaczący krok w rozwoju ludzkości lub pewien okres takiego rozwoju
- jest pojazdem mającym szczególne znaczenie dla historii motoryzacji dokumentuje swymi rozwiązaniami technicznymi okres rozwoju motoryzacji.
Skup odszkodowań —> PEŁNA OFERTA <— Rzeczoznawca samochodowy
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zwolnienia od akcyzy za samochód – FAQ
Kiedy możesz być zwolniony z zapłacenia akcyzy za samochód?
Kto ma prawo do zwolnienia od akcyzy od auta?
Jakie samochody są zwolnione z opłaty akcyzowej?