Zaniżone odszkodowanie z OC. Jak uzyskać wsparcie finansowe?

Zaniżone odszkodowanie z OC. Jak uzyskać większą sumę?

Odszkodowanie, które wypłacane jest z polisy OC sprawcy, w praktyce nie zawsze starcza na pełną naprawę. Kierowca nie powinien tracić czasu  i podjąć odpowiednie kroki w celu uzyskania większej sumy. Zaniżone odszkodowanie z OC zdarza się coraz częściej.

Zaniżone odszkodowanie z OC a pomoc z zewnątrz

Różnica w wycenie szkody między warsztatami i ubezpieczycielami jest olbrzymia. Czasem to nawet kilka tysięcy złotych. Tymczasem poszkodowany kierowca dostaje drobne. Firmy ubezpieczeniowe przypisują też uszkodzenia do wcześniejszych wydarzeń. Mogą powtarzać, że zderzak był już uszkodzony przed szkodą. Nasze słowa nie mają żadnego znaczenia.

Dobrym wyjściem jest zwrócenie się do niezależnego rzeczoznawcy, który przygotuje nas do sądowej batalii. Na podstawie jego ekspertyzy przekonamy prowadzącego sprawę o naszej racji. Zaniżonej wyceny nie należy więc nigdy traktować jako wyroku. Wycena rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej kierowana jest przede wszystkim interesem instytucji. Sporządzone przez niego dokumenty stanowią tylko szacunki.

Rzeczoznawca nie odpowiada za efekty swojej pracy, może swobodnie kształtować wycenę tak, aby jego pracodawca poniósł jak najmniejsze straty. Kierowcy mogą być pewni, że jeśli sami zamówimy wycenę u niezależnego eksperta, będzie ona różnić się od tej pierwszej. Korzyść dla nas! Jeśli powstanie kilka wycen, będą wynikać z nich najprawdopodobniej trzy całkiem odmienne kwoty. Nie można z góry traktować wyceny jak już ostatecznego rachunku za naprawę. O tym w jakim stopniu odpowiada rzeczywistości  zdecyduje warsztat w trakcie pracy nad naszym autem.

Zaniżone odszkodowanie z OC a zawyżona wycena

Zdarza się też, że rzeczoznawca przysłany przez ubezpieczyciela przyśle nam wycenę, w której wzięto pod uwagę każdą śrubkę i najdrobniejszy element, uzyskując w ten sposób nieracjonalnie wysoką przewidywaną cenę naprawy. W ten sposób bardzo często udaje się udowodnić, że naprawa samochodu jest nieopłacalna, gdyż koszt naprawy np. pękniętego zderzaka i kilku listewek, a także wymiany reflektora i wyprostowania błotnika przekracza wartość pojazdu. Wówczas rozliczenia z punktu widzenia właściciela nie wyglądają wcale różowo.

Sprawdź również całkowitą ofertę rzeczoznawcy samochodowego.