Twoje odszkodowanie zostało zaniżone? Sprawdź, co możesz zrobić!
Polisa OC sprawcy to podstawa do wypłacenia odszkodowania – jednak, gdy przychodzi co do czego okazuje się, że zbyt często suma ta jest mocno zaniżana. Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji – nie odpuszczaj. Jest bowiem kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby nie zgadzać się na tę niesprawiedliwość. Zaniżanie odszkodowań OC zdaje się być dzisiaj częstą praktyką – nie pozwól na to, byś był kolejną ofiarą.
Gdzie szukać pomocy w sytuacji zaniżania odszkodowania z OC?
Cena, jaką podaje ubezpieczyciel przy wycenie szkody, a faktyczna – w warsztacie są diametralnie różne, czasem nawet o kilka tysięcy złotych. Nierzadko ubezpieczyciel pozwala sobie na zakwalifikowanie uszkodzeń jako tych, które powstały już wcześniej – na przykład twierdząc, że dana usterka jest efektem wcześniejszych działań kierowcom, który zdaje się nie mieć w tym momencie nic do powiedzenia. Gdy dochodzi do takiej sytuacji – udanie się do niezależnego rzeczoznawcy jest dobrym kierunkiem działań. Jego ekspertyza to najlepszy dowód do sprawy, której finał może mieć miejsce w sądzie. Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, że sama ekspertyza nie jest jeszcze wyrokiem, ale szacunkiem. Jego zadaniem jest to, by dokumentacja była rzetelna, a osoba, której dotyczy sprawa – była w kontakcie z firmą ubezpieczeniową jak najmniej stratna.
Czasem jednak jest tak, że w zależności od tego, ile osób dokonuje wycen – tylko różnych szacunków ostatecznie otrzymujemy. Ostateczną kwotę będzie określał na podstawie zdobytych dowodów i dokumentacji sąd.
Zawyżona wycena, a zaniżone odszkodowanie z OC – co wtedy?
Interesującym przypadkiem jest sytuacja, w której rzeczoznawca podsyła ubezpieczyciela dążącego do wykonania maksymalnej wyceny – zawyżonej. Ma ona na celu to, by poprzez wliczenie każdego, nawet najmniejszego elementu szkody, wykazać że cena naprawy danego samochodu jest tak irracjonalna, że bezsensowna zdaje się jego naprawa. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy okazuje się – że trzeba wyprostować błotnik, wymienić reflektor, naprawić kilka listewek i zderzak, ale rzeczoznawca od ubezpieczyciela wykazuje, że naprawa tychże niemalże jest wyższa cenowo niż zakup nowego pojazdu. Nie pozwala to na uzyskanie rozliczeń zgodnych z tym, co powinno być adekwatne z punktu widzenia właściciela pojazdu.
Sprawdź również całkowitą ofertę rzeczoznawcy samochodowego.
Odkup odszkodowań – Sprawdź Ofertę!