Odszkodowanie komunikacyjne z OC i jego warunki
Odszkodowanie komunikacyjne z OC. Komu przysługuje?
Odszkodowanie komunikacyjne z OC przysługuje osobom, które ucierpiały w wyniku wypadku spowodowanego przez osoby trzecie. Aby uzyskać odszkodowanie trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powinniśmy być pełnoprawnym właścicielem samochodu. Wówczas możemy się starać o odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy kolizji/wypadku. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Są nim persony do 13 – go roku życia. Im bowiem winy przypisać nie można. Należy także mieć na względzie że jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia nadal mamy szansę na ubieganie się o odszkodowanie za poniesione obrażenia ciała. Wówczas świadczenia takiego typu wypłacane są z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Odszkodowanie komunikacyjne z OC w realu
Kolizje a przede wszystkim wypadki drogowe skutkują nie tylko uszkodzeniem auta, ale także o uszczerbku na zdrowiu. Kolizję od wypadku różni głównie wielkość doznanej szkody na kierowcy czy pasażerze. Poszkodowany w wypadku drogowym może dochodzić roszczeń za doznane obrażenia ciała oraz odszkodowanie za poniesione w związku z nim wszelakie koszty. Dążąc do wypłaty takiego świadczenia trzeba okazać oczywiście odpowiednie papiery, jak chociażby pełną dokumentację medyczną. Tam można odnaleźć wyniki całości wykonanych badań czy też medycznych porad. Tam też są rachunki za wykupione farmaceutyki, za transport do placówek medycznych czy poradni rehabilitacyjnej.
Można się starać również o zadość uczynienie za utracony dochód związany z niezdolnością do pracy. O taką wypłatę mogą się starać nie tylko osoby pracujące na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale również te zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie. Razem z pracodawcą muszą obliczyć, ile mogłyby zarobić w czasie niezdolności do wykonywania swych czynności.
Odszkodowanie komunikacyjne z OC. Zadośćuczynienie.
Jeśli w wypadku zginęła osoba nam bliska, należy walczyć o wypłatę zadośćuczynienia. Należy się również osobom, które nie były rodziną w formalnym znaczeniu tego słowa. Oznacza to, że o wypłatę zadośćuczynienia mogą również ubiegać się osoby, które żyły ze zmarłym na kocią łapę.
Czytaj też: